مردم شناسی پیشتاز گفتمان مردم سالاری در علوم اجتماعی ایران بوده است – خرید بلیط الکترونیکی هواپیما

نشست بزرگداشت روز ملی مردم شناسی و زادروز ابوریحان بیرونی مردم شناس پیشگام ایرانی از سوی پژوهشکده مردم شناسی و انجمن انسان شناسی ایران برگزار شد
وی بر اهمیت تولید اطلس مردم شناسی و مردم نگاری ایران به عنوان یکی از اهداف پژوهشگاه میراث فرهنگی تاکید داشت.

در بخش سوم سمینار با سخنرانی سید قاسم حسنی، زهره انواری، پوپک عظیم تور زمینی شیراز پور، تکتم افتخای، مهرداد عربستانی و علیرضا حسن زاده ادامه یافت و مباحثی آسیب شناختی در مورد مردم شناسی ایران مطرح شد.

نشست بزرگداشت روز ملی مردم شناسی و زادروز ابوریحان بیرونی مردم شناس پیشگام ایرانی از سوی پژوهشکده مردم شناسی و انجمن انسان شناسی ایران برگزار شد.

همچنین تور بدروم از پنج کتاب جدید پژهشکده مردم شناسی رونمایی شد، و از فاطمه عظیم پور، مینو سلیمی، عبدالکریم دشتی زاده، مریم پهلوان شریف، سمیه کریمی، علی ایلنت، ژیلا مشیری، بهمن رحیمی، اعظم موسوی، مریم باهر، سید قاسم حسنی، زهره انواری و تنی چند دیگر در تولید و انتشار این آثار تقدیر شد.

حسن زاده یادآور شد: مردم شناسی در طی تاریخ شکل گیری خود برخلاف جامعه شناسی به دنبال روایت های بزرگ تور کیش زمینی نبود، بلکه تکثر روایت ها و خرده روایت ها را مطرح کرد و رابطه میان تنوع فرهنگی و همبستگی ملی را در ایران نشان داد.

عربستانی گفت: انسان شناسی ایران می باید از درخود فرو رفتن رها شده و در رابطه ای تعاملی با جهان، کیفیت آثار خود را بالاتر ببرد و از مرحله کمیت رها شود و به تولید کیفی برسد.

وی توضیح داد: ادبیات مردم شناسی ایران به تجربه مردم به مثابه صورتی مهم از دانش بومی، سنتی و شفاهی تور شیراز و زیبایی شناسی مردمی در ادبیات و هنر بها داد و در آثار مردم شناسانی چون ساعدی و نادر افشار نادری و جواد صفی نژاد و غیره پیشتاز شکل بخشی به علوم اجتماعی بومی بوده است. مردم شناسی ایران شارح مفهوم تنوع فرهنگی و همبستگی ملی و تعمیق هویت و خودآگاهی ملی ایرانیان بوده است.

به گزارش دنیای سفر، در این نشست نخست علیرضا حسن زاده رییس پژوهشکده مردم شناسی عنوان کرد: مردم شناسی ایران همزاد انقلاب تور تبریز ارزان مشروطه است که مقطعی مهم در تعریف مردم سالاری در تاریخ ایران و تغییر ساخت قدرت و ظهور گفتمان مردم به مثابه یک ارزش است.

سپس سید احمد محیط طباطبایی رییس ایکوم اهمیت دانش مردم شناسی را در ایجاد چهارچوبی کامل و چند بعدی در درک فرهنگ و تمدن ایران و مسایل مروبط به جامعه ایرانی دانست و بر نقش پژوهشکده مردم شناسی در ساماندهی به موزه های مردم شناسی تاکید کرد.

در ادامه این نشست مهرداد قیمت تور روسیه عربستانی رییس انجمن انسان شناسی ایران نیز پیشرفت ادبیات انسان شناسی را مشروط به ارتباطات بین المللی این رشته و گشودگی آن در برابر نظام های دانشگاهی دیگر جهان دانست و خواستار روابط گسترده علمی در این رشته شد.

پس از وی دکتر بهروز عمرانی معاون پژوهشی پژوهشگاه میراث فرهنگی ضمن تشریح موقعیت میان رشته ای رشته مردم شناسی در پیوند با رشته های مهم دیگر چون باستان شناسی، به این موضوع تور شیراز لحظه آخری پرداخت که دانش مردم شناسی می تواند به همه رشته ها برای تعمیق نگاهشان به انسان و فرهنگ او یاری رساند.


اخبار مرتبط

 • تمام سفارتخانه های ایران در خدمت گردشگری هستند – خرید بلیط الکترونیکی هواپیما
 • سيراف، مرواريد خليج هميشه فارس – خرید بلیط الکترونیکی هواپیما
 • احیای هنر نقالی به شیوه ای متفاوت در یزد – خرید بلیط الکترونیکی هواپیما
 • قوی‌ترین پاسپورت‌های دنیا در سال ۲۰۱۸ – خرید بلیط الکترونیکی هواپیما
 • سایت های فروش بلیت هواپیما چقدر معتبرند؟ – خرید بلیط الکترونیکی هواپیما
 • پایش ۱۵۰ شناگاه در تابستان امسال – خرید بلیط الکترونیکی هواپیما
 • خانه های صنایع دستی در استان اردبیل راه اندازی می شود – خرید بلیط الکترونیکی هواپیما
 • یکی از معضلات کشور کمبود ریل است – خرید بلیط الکترونیکی هواپیما
 • پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *