سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (۲) – خرید بلیط الکترونیکی هواپیما

ماهنامه دیار – امید کریمی: دو ماه مانده به نوروز سال ۹۴، با زنده یاد محمدعلی اینانلو نشستیم تا برنامه یک سفر ۱۴ روزه به کویر مرکزی ایران را بنویسیم
مقصد هفتمین روز با طی بالغ بر ۱۰۰ کیلومتر از سمت جنوب شرق نائین، شهر اردکان است. در شهر اردکان علاوه بر خانه های قدیمی شهر و مسجد جامع با در چوبی و زیلوی وقف شده ۴۰۰ ساله را از دست ندهید. در ۳۵ تا ۴۰ کیلومتری شرق شهر یکی از عبادتگاه های زرتشتیان به نام «پیر سبز چک چک» در دامنه کوه قرار دارد، از سقف آن چک چک آب را می بینید و نوای آن را می شنوید.

\r\n

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2) ( فوری نوروزی slideshow)

\r\n آتشکده «پیر سبز چک چک»

\r\n
بعد از دیدن «پیر سبز چک چک» به اردکان بازگشته و به سوی شهر دیگری در استان یزد در ۱۵-۱۰ کیلومتری جنوب آن به راه ادامه می دهید. میبد نمونه ای تاریخی و نادر از شهرنشینی باستانی است. کهن دژ یا نارین قلعه با معماری خاص کویری دیدنی است. نظاره شهر از شاه نشین قلعه اعجاب انگیز است. با معماری کویر و بادگیرهای متفاوتی در بافت قدیمی شهر قابل رویت است. آب انبار، کاروانسرا و چاپارخانه، یخچال و کبوترخانه از دیگر دیدنی های شهر هستند.

\r\n

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2) ( فوری نوروزی slideshow)

\r\n«نارین قلعه»

\r\n
علاوه بر قدمت و دیدنی های باستانی، میبد اشتهار دیگری نیز در تولید سفال دارد، می توان از کارگاه های سفال نیز بازدید کرد. شب را می توان در مهمانسرا یا خانه های قدیمی تجهیز شده یا امکانات ستاد نوروزی اقامت کرد.

\r\nروز هشتم

به تماشای یزد

در ۳۵ کیلومتری شمال دامغان که یکی از تفرجگاه های مهم دامغان است. مسجد تاریخانه یکی از قدیمی ترین مساجد ایران که بنیان آن ساسانی و گمان ها بر این است که مسجد روی آتشکده یا عبادتگاهی قبل از اسلام بنا شده است. مسجد جامع دامغان نیز دیدنی است.

\r\n

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2) ( فوری نوروزی slideshow)

\r\n«مسجد تاریخانه» دامغان

\r\n
برج چهل دختران با افسانه های بسیار آن از جمله بخت گشایی را نیز باید دید. به نظر می آید این برج بنای یک آتشکده باشد. برج پیر علمدار بازمانده از اوایل قرن پنجم هجری قمری با شباهت های بسیار به برج چهل دختران. بازار سرپوشیده دامغان و کاروانسراهای داخل بازار و رباط شاه عباسی که در مرکز شهر قرار دارد را می توان دید.
بافت قدیم روستا و قلعه قدیمی آن نیز دیدنی است. روستاهای عروسان و ایراج هم در نزدیکی گرمه دیدنی است و در این روستاها هم اقامتگاه های محلی وجود دارد. از گرمه با طی کردن حدود ۴۸ کیلومتر به خور می رسیم. از دیدنی های خور، بافت قدیم و خانه ها و معماری درونگرای کویری است که در گرمای تابستان و سرمای زمستان آسایش ساکنان را تامین می کند. نخلستان های زیبای خور دیدنی است.

این خطه یعنی استان سمنان به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم کاروانسراهای بسیاری دارد که هر یک بنا به شرایط اطراف آن و بوم آورد بودن مصالح آن از مصالح و پلان خاص و متفاوتی بهره گرفته است. شهر سمنان مرکز استان در ۱۰۰ کیلومتری شرق دامغان با قدمتی که به دوره هخامنشیان مین رسد واقع می شود.

\r\n

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2) ( فوری نوروزی slideshow)

\r\nبرج چهل دختران

\r\n
در ۳۸ کیلومتری جاده دامغان به سمنان کاروانسرای آهوان خودنمایی می کند. دیگر دیدنی هایی که در انتظار بازدید شماست در سمنان، دروازه ارگ، بازار قدیمی، یخدان آتشگاه، قلعه پاچنار و بالاخره منطقه ییلاقی و کوهستانی شهمیرزاد که عشایر سنگسر در این منطقه سکونت دارند. اگر اهل دیدن حیات وحش باشید، در شمال شهر سمنان منطقه حفاظت شده پرور قرار دارد که شما در حاشیه منطقه در دامنه کوه ها، کَل و بز و قوچ و میش را در چند متری خود می توانید ببینید.

\r\nروز چهاردهم

سمنان – تهران


از سمنان که خارج می شوید به طرف جنوب شرقی به گرمسار می رسید. منطقه سرخه که تپه ماهورهای سرخ رنگ با شکل های بسیار زیبا دیدنی است. ۱۵ کیلومتر بعد از سرخه کاروانسرای لاسجرد (لاسگرد) را می بینید و در کنار آن امکانات میان راهی مناسب مثل چای و استفاده از سرویس بهداشتی قرار دارد. ۳۸ کیلومتر بعد از لاسگرد، روستای ده نمک با آب انبار، کاروانسرا و بقایای روستای قدیمی وجود دارد. از این کاروانسرا به دلیل موقعیت خاص آن، آنان که کاوشگر آسمان شب هستند، برای رصد ستارگان استفاده می کنند.

\r\n

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2) ( فوری نوروزی slideshow)

\r\nکاروانسرای «ده نمک»

\r\n
در هر یک از مجمع های بین راهی که در این مسیر توقف کردید، حتما کلوچه و شیرینی های مختلف استان سمنان را خریداری کنید. گرمسار و ایوانکی نیز با صیفی جات خاص خود معروف هستند. هندوانه شریف آباد نیز در مثال های فارسی جایگاه خود را دارد و در این سفر ۱۴ روزه حجم عظیمی از دیدنی های ایران عزیز که به حق «جهانی است در یک مرز» را دیدیم. به امید همراهی شما در سفرهای دیگر.

عده زیادی سابقه سکونت در این منطقه را به هوشنگ پیشدادی نسبت می دهند. مهمانسرای دامغان از محل های مناسب اسکان است و دیگر مراکز اقامتی شهر، چشمه علی دامغان دبی آب فراوانی که با فشار، نعمت را روی این خطه می گشاید و استخر بزرگی که در جلوی چشمه وجود دارد و در میانه این استخر که آب چشمه به آن می ریزد، با کوشک زیبایی که در وسط استخر به دستور فتحعلی شاه ساخته شده است.

در ۶۰-۵۰ کیلومتری جنوب میبد مرکز استان یزد شهر یزد قرار دارد. در دل کویر و یکی از بزرگترین شهرهای خشت و گل جهان، خوشبختانه بخش های وسیعی از معماری کویری در این شهر حفظ شده و با ثبت ملی خانه های قدیمی تعمیرات موبایل,آموزش تعمیرات موبایل, تعمیرات لپ تاپ از تخریب آنها جلوگیری شده و ده ها خانه در حال حاضر به عنوان هتل سنتی مورد استفاده قرار می گیرد.

\r\n

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2) ( فوری نوروزی slideshow)

\r\n«مسجد جامع یزد»

\r\nدیدنی های یزد مثل مسجد جامع در مدخل بافت قدیم محله قهادان (با رفیع بلیط هواپیمایی ترین سردر و مناره در بین مسجدهای ایران) با کاشیکاری و محراب زیبا و شبستان دیدنی آن، خانه لاری ها، زندان اسکندر، بقعه دوازده امام و دارایی بافی، باغ دولت آباد (یکی از آثار ثبت شده در میراث جهانی با بلندترین بادگیرها) مسجد ملا اسماعیل مجموعه امیر جخماق شامل تکیه، مسجد و آب انبار آن به عنوان زورخانه استفاده می شود و شبی را می توان در این مجموعه در کنار پهلوانان شهر یزد و مرشدی که به زیبایی می بلیط کیش نوازد و می خواند، طی کرد.

\r\n

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2) ( فوری نوروزی slideshow)

\r\n«زندان اسکندر»

\r\n
بزرگترین نخل ایران که حدود ۲۰۰ نفر در روزهای عزاداری باید آن را حمل کنند نیز در جلوی تکیه قرار دارد.

\r\n

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2) ( فوری نوروزی slideshow)

\r\n«باغ نمایندگی اپل دولت آباد»

\r\n
خرد معماری، مردم سختکوش یزد و بهره برداری بهینه از منابع آب در این خطه خشک نمایان است. موزه آب در حاشیه میدان امیر چخماق در خانه کلاهدوز گویای این خرد است. بازار یزد و راسته های مختلف آن و خرید شمد، اپل سنتر دستمال یزدی و شیرینی این خطه یادتان نرود.
 
\r\nروز نهم

تفت


آتشکده ورهرام یزد، آتشی که قریب به ۱۵۰۰ سال از برافرختن آن می گذرد را نگهداری می کند. خالی از لطف نیست این آتش از آتشکده های خوزستان آورده شد ولی بنای آتشکده مربوط به زمان پهلوی اول است که توسط پارسیان هند تامین مالی و ساخته شده است.

\r\n

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2) ( فوری نوروزی slideshow)

\r\nآتشکده تعمیرات تخصصی لپ تاپ ورهرام یزد

\r\nیکی از روزهای اقامت خود را نیز به دیدن شهری ییلاقی در جنوب غربی یزد اختصاص دهید، یعنی تفت؛ با کوچه باغ ها و ساباط ها و چندین آتشکده کوچک و محله ای، ولی قبل از رسیدن به تفت که در دامنه های شیرکوه قرار دارد، روستای چم، با آموزش تعمیرات موبایل رایگان سرو قدیمی و برج خاموشان و ساکنان زرتشتی آن را هم ببینید.

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2) ( فوری نوروزی slideshow)

\r\n
 کمی جلوتر چند کیلومتری خارج از تفت روستای خوراشاه، (فراشاه) یا اسلامیه که به طرز زیبایی به عنوان یک روستای هدف گردشگری بازسازی شده است، دیدنی تعمیرات گوشی است. می توانیم شهر یزد را در صبح روز دهم ترک کنیم.

\r\nروز دهم

خرانق

از خور اگر حدود ۶۰ کیلومتر به طرف شرق برویم، در جاده ای که به طبس می رسد، دریاچه نمک دیگری را خواهید دید. در خور علاوه بر مهمانسرا، هتل زیبایی که مدیریت خانوادگی دارد، می تواند اقامتگاه مناسبی باشد. در ۳۵ کیلومتری شمال خور روستای عروسان، روستای مصر و فرحزاد شما را به تفرجی در رمل خرید بلیط هواپیما ماهان ها دعوت می کند.

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2) ( فوری نوروزی slideshow)

\r\n
اقامتگاه های محلی نیز در این روستاها می تواند محل خوبی برای شب مانی باشد. قلعه قدیمی جندق که بخشی از آن به صورت اقامتگاه استفاده می شود و مساجد، شبستان بزرگ و در بادگیر و معماری کویری تعمیر لپ تاپ نمونه های بارز دیدنی های جندق است. در سال های اخیر با مدیریت آب در این منطقه، استخر سرپوشیده و آب نمای زیبایی در جندق ساخته شده که می توانید با شنا در این استخر، گرمای کویر را از تن بیرون کنید.

\r\nروز سیزدهم

کویر مرکزی، دامغان


جاده ای طویل شما را به شمال هدایت می کند. حدود ۱۳۰ کیلومتر به معلمان می رسید. این جاده در دل دشت کویر مرکزی کشیده تعمیرات ۱۱۸ شده است. بعد از معلمان به روستیا رشم می رسید که چشمه های مردان و علی در کنار مراتع سرسبز دیدنی است.
ماهنامه دیار – امید کریمی: دو ماه مانده به نوروز سال ۹۴، با زنده یاد محمدعلی اینانلو نشستیم تا برنامه یک سفر ۱۴ روزه به کویر مرکزی ایران را بنویسیم. این اتفاق هم افتاد. البته به کمک همکاران استاد اینانلو در موسسه طبیعت، این برنامه سفر اما به دلایلی هیچ گاه منتشر نشد. استاد اینانلو در صبح روز تیک بان ۱۲ دی ماه سال ۹۴، به دلیل ایست قلبی دار فانی را وداع گفت. از او یادگارهای بسیاری به جا مانده است. برنامه سفری که می خوانید؛ یکی از یادگارهای منتشر نشده از اوست. روحش شاد.

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2) ( فوری نوروزی slideshow)

سفر یعنی تغییر و آن سفری جذاب تعمیرات موبایل تر است که تفاوت های بیشتری با زندگی روزمره ما داشته باشد و ما در ایران از این نعمت برخورداریم که در هر گوشه این سرزمین هیجان و لذتی به یادماندنی را تجربه کنیم از تاریخ و یادمان های آن، فرهنگ و مراسم و رفتارهای اقوام مختلف و طبیعت با شگفتی های بی بدیل و همجواری این شگفتی ها که در جهان بی نظیر است، تنها در ایران ممکن است که با سفری چهار روزه فصل های مختلف را تجربه کنیم. اگرچه توصیه برای سفر، آموزشگاه تعمیرات موبایل همواره جمعی سفر کردن با یک راهنمای باتجربه و خبره است و نوروز، روزی نو برای تجاربی نو. از تهران شروع می کنیم و قصد این سفر، مسیری در حاشیه دشت مرکزی کویر است.

روز هفتم

اردکان و میبد

در شمال شرق یزد روستای باستانی خرانق با کاروانسرای عباسی است که به عنوان اقامتگاه از آن استفاده می شود. خرابه های قدیمی خرانق و منارجنبان این منطقه نیز با دشت هایی که برای کشاورزی در تعمیر گوشی اطراف خرانق قرار دارد، دیدنی است.

\r\n

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2) ( فوری نوروزی slideshow)

\r\n

\r\nروز یازدهم

بیاضه

از خرانق به طرف شرق و شمال حرکت می کنیم. با طی بالغ بر ۱۹۰ کیلومتر در میان کویر و بیابان به بیاضه و قلعه تعمیر لپ تاپ ایسوس آن با معماری شگفت انگیز و دیوارهای خشت و گل رفیع و خندق دور تا دور قلعه و بخش های مختلف قلعه با کاربری های متفاوت این قلعه که قدمت ساخت آن به زمان ساسانیان می رسد، نمونه کامل یک دژ نفوذناپذیر کویری ایران از دیدنی های بیاضه است.

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2) ( فوری نوروزی slideshow)

\r\n
\r\nروز بلیط هواپیما دوازدهم

گرمه، دریاچه نمک و روستای مصر


«گرمه» روستایی است در ۳۴ کیلومتری بیاضه که یکی از اولین مجموعه های اقامتی محلی در آن قرار دارد به نام آتشونی. نخلستان ها و تالاب همجوار نخلستان و چشمه گرمه که آبی با دبی بالا از آن می تراود و در میان کویر، نگین سبزی را ایجاد کرده است.

\r\n

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2) ( فوری نوروزی slideshow)

\r\n

\r\nدر آموزش تعمیرات موبایل این روستا محصولاتی که از نخل حاصل می شود و سوغاتی خوبی است مثل خرما، شیره خرما، بافته هایی از برگ نخل، سبدهای مختلف می بایست در لیست خریدهای مان از این منطقه قرار گیرد.
با امامزاده ای که بر فرار تپه ای قرار گرفته و خرید بلیط هواپیما مثل همه نقاط ایران، مردمان مهمان نوازی دارد. از فراز این تپه وقتی به جنوب می نگری سر کویر در پیش روست و تصور می کنی این اقیانوس عظیم از کویر تا انتهای جهان ادامه دارد. ۹۰-۸۰ کیلومتر بالاتر به شهر دامغان می رسیم؛ شهری با پیشینه ۴۰۰ سال پیش از میلاد مسیح و یکی از شهرهای پایتختی ایران در زمان اشک سوم و تیرداد اشکانی که مرکز ایالت قومس بوده است.


اخبار مرتبط

 • مشهورترین برج های جهان را بشناسید – خرید بلیط الکترونیکی هواپیما
 • جنگل حرای قشم؛ طلای سبز خلیج فارس – خرید بلیط الکترونیکی هواپیما
 • سفری به بندرعباس – خرید بلیط الکترونیکی هواپیما
 • فرصت گشت و گذار در باغ کتاب – خرید بلیط الکترونیکی هواپیما
 • کوه های آتشفشانی ایران، آتشی زیر خاکستر – خرید بلیط الکترونیکی هواپیما
 • برترین ها در موزه های ایران – خرید بلیط الکترونیکی هواپیما
 • ۷ بهشت دیدنی در ایران برای سفرهای اردیبهشتی – خرید بلیط الکترونیکی هواپیما
 • طبیعت در خارتوران شاهرود عشوه‌گری می‌کند – خرید بلیط الکترونیکی هواپیما
 • پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *